Přístupy : Dnes 7 / Online 1 člověk        Chat:        Tomb Raider - DXTre3D Editor Poslední aktualizace : 2.9.2010       

Patche pro Tomb Raider 1

několik patchů pro zdokonalení již tak dobré hry

TR-1 na Windows XP

Tato hra vznikla již hodně dávno a tak není divu, že její provoz na operačním systému Windows XP je poměrně těžce řešitelný. Proto vznikl takový emulátor, pomocí kterého je možné tuto hru spustit a hrát. Dokonce si ji budete moci vychutnat ve vysokém rozlišení obrazu (až 1600x1200) s hardware akcelerací. A to stále není vše. Pomocí speciálních textur, které se do tohoto emulátoru dají nahrát získáte opravdu nádherné lokace a tak i ti kdož tuto hru hráli kdysi, jistě zatouží si jí zahrát znovu.
Co je tedy potřeba? Jak už jsem zmiňoval samozřejmě emulátor Glidos, instalátor TR a VDM Sound. Toto vše naleznete v balíku :
Tomb Raider 1 XP   (4,08MB)
V tomto balíku naleznete krom již zmiňovaných souborů, také kompletní návod (v PDF formátu) na zprovoznění. Protože emulátor Glidos není freeware obsahuje tento balíček verzi, která nezobrazuje rotující nápis GLIDOS přes celou obrazovku. Bohužel tato verze není příliš stabilní a tak doporučuji použít místo verze 1.28, verzi 1.33.
Glidos v1.33   (1,01MB)
Zde bohužel onen nepříjemný nápis GLIDOS není vyblokován, ale tato verze je potřeba pro zprovoznění textur ve vyšším rozlišení. Také se mi při testování nestalo, že by mi hra zamrzla. Pokud by jste se chtěli loga zbavit budete si muset koupit licenci na tento produkt, která stojí 10 dollarů, což si myslím není tak hrozné, vzhledem k tomu, že tento program podporuje her mnohem více, než jen TR-1 a TR-1 Gold. Nákup licence je možný přímo na domovské stránce
zde.
Ještě pro ty kterým se zdá cena Glidosu moc vysoká je tu patch kterým je možno logo zablokovat.
Glidos No Logo   (10KB)
Tento patch nahrajte do adresáře s Glidosem a Glidos pak spouštějte přes tento patch.

TR-1 s texturami ve vysokém rozlišení

Tímto se dostáváme k již dříve zmiňovaným texturám ve vysokých rozlišeních. Tyto je nutné si stáhnout a poté rozbalit do adresáře C:\Program Files\Glidos\Textures. Samozřejmě až poté co nainstalujete Glidos a vše ostatní (viz. Tomb Raider 1 XP). Je na vás jakou verzi Glidosu si nainstalujete. Buď tu bez loga, která ovšem zamrzá a tyto nové textury se také nezobrazují úplně korektně, nebo ten nejnovější ovšem s logem. Návod pro zprovoznění textur je v každém balíčku s texturami ovšem v angličtině. Proto to stručně popíšu zde. Není na tom nic těžkého a zvládne to každý. Takže textury jsou níže :
 
Title (Xtra-BETA)   (0.64MB)
The Caves (Xtra-BETA)   (4,47MB)
City of Vilcabamba (Alternate-BETA)   (6,68MB)
Lost Valley (Alternate-BETA)   (7,57MB)
 
Pokud budete mít zájem i o další textury, navštivte stránku
Tomb Raider Xtra. Zde se o těchto texturách dozvíte více i to jak si vytvořit vlastní. Nyní tedy k samotné instalaci. Předpokládám, že máte textury nahrané v adresáři C:\Program Files\Glidos\Textures, nebo tam kde máte Glidos. V rámci jednoduchosti doporučuji cesty zachovat, tak jak jsou přednastavené. Poté vyhledejte soubor Glidos.ini, který se nachází ve složce C:\Program Files\Glidos. Otevřete ho a zkontrolujte zda máte obsaženy následující řádky :
 
Name: Tomb Raider
Executable: C:\Tombraid\Tomb.exe
ExeSizes: 873739
CDCheckFile: data\Level10c.phd
MipMapping: Yes
DosGraphics: Yes
VESASupport: Yes
ControlJudderFix: 1
Resolution: 1
FullScreen: Yes
GammaAdjustment: 0.87
ForcedTextureSmoothing: Yes
TrShadowHack: Yes
TextureOverride: Yes
Mp3BackgroundSounds: Yes
RedbookEmulation: Yes
 
Pro správný chod s texturami je nutné mít obsažen řádek TextureOverride: Yes. Ostatní nejsou příliš důležité. Počet řádků se může lišit i podle toho jakou verzi Glidosu máte. Minimální verze pro chod je 1.28. Toto je výpis z verze 1.33. U této verze by se ani nemusel editovat ini soubor, protože to jde zapnout přes uživatelské rozhraní, ale zde to uvádím kvůli starším verzím. Pokud jste dopsali tučně zvýrazněný řádek zavřete a uložte ini soubor.

Obrázek s postupem zapnutí alternativních textur. Na obrázku vlevo je vidět u verze 1.33, kde je nutné co nastavit. Postup je naznačen čísly.
Tímto máme tedy vše nastaveno a můžeme spustit hru tlačítkem Start Game. Dle verze Glidosu nám již menu naběhne s novými texturami. Pokud ne, v nastavení Videa (to jsou ty brejličky v herním menu) nastavíme zobrazení na NORMAL. Ve hře je pak možné přepínat textury pomocí klávesy F4 za nové, nebo staré. Rozdíl je docela markantní. Pokud by se vám náhodou přes textury zobrazovali pruhy je to způsobeno starou verzí Glidosu.
Takže já doufám, že se vám to podařilo rozchodit. Pro ty co by snad chtěli váhat je zde několik ukázek jak to vypadá jen se samotným Glidosem, nebo s novými texturami.

 

 

 

TR-1 a grafické patche pro starší Windows

Pro ty kdož by rádi hráli tuto legendární a dovolím si říct i nejlepší hru v trochu lepším rozlišení, než umožňuje originál, tak tady je několik patchů pro různé grafické karty. Rovnou zde upozorňuji na to, že se jedná pouze o patche pro grafiku. Z toho vyplívá, že vám to asi nepoběží na WinXP, nebo Win2000. Dále pak, aby vám to fungovalo musíte mít samozřejmě i danou grafickou kartu ve vašem PC. Ale ani to vám nezaručí, že to bude fungovat. Nebojte se trochu experimentovat a pokud to nefunguje s jedním patchem zkuste jiný. Bohužel jsem nemohl většinu vyzkoušet, protože fakt nemám tolik druhů grafik. Nicméně jsem testoval kartu VooDoo 3 200 a ta fungovala perfektně.
 
Tady jen pár předpokladů pro správnou funkci:
1. Vlastnit originál hru (většina patchů funguje pouze s CD)
2. Operační systém Win95, Win98, 98SE a možná i WinME
3. Zvuková karta, která má přerušení (IRQ) 5 nebo 7; DMA - 1; IO - 220 (ideální nějaký starší Sound Blaster 16,32,64,128, dokonce i starší modely 1024 nebo Live5.1)
4. Samozřejmostí je i správně nainstalovaná grafická karta. (dle vaší grafiky vybíráte i patch)
5. No a nakonec silné nervy a hodně času. (opravdu se to vyplatí a výsledek je opravdu dost znát)
 
Takže tady jsou ty slibované Patche:
TR-1 ATI.   (0,28MB)
TR-1 Matrox.   (1,14MB)
TR-1 PowerVR.   (1,95MB)
TR-1 Rendition.   (0,28MB)
TR-1 S3.   (0,28MB)
TR-1 Voodoo.   (2,37MB)
TR-1 Neznámé.   (0,72MB)

 

Pokud zjistíte, že nějaký patch funguje, nebo naopak, můžete mi napsat a já vaše zkušenosti doplním. Ať to mají další hráči jednoduší.
Případně pokud ještě někde narazíte na nějaké jiné patche, které tady chybí, tak mi je prosím pošlete a já je také doplním.

Menu - Tomb Raider - DXTre3D Editor